32 YIL ÖNCE BABALARI ADINA YAPILAN KÜTÜPHANE VE KONFERANS SALONU VAR
![](https://haber-sinanpasa.com.tr/wp-content/uploads/2023/01/32-yil-once-babalari-adina-yapilan-kutuphane-ve-konferans-salonu-var-dwkRfL6G.webp)
TUNCELİ’de 32 yıl önce trafik kazasında hayatını kaybeden Hüseyin Güntaş adına çocukları, 5 bin metrekare alan üzerine modern ve çok amaçlı kütüphane ve konferans salonu yaptırdı. Güntaş kardeşler, daha önce aynı kazada hayatını kaybeden anneleri Elif Güntaş adına okul yaptırdı.
İş adamı Hüseyin Güntaş, 15 Nisan 1991’de eşi Elif Güntaş ile birlikte trafik kazasında hayatını kaybetti. Hüseyin Güntaş’ın memleketine olan sevgisi olan çocukları Hüseyin Güntaş’tan dolayı şehre ‘Hüseyin Güntaş Kütüphane ve Konferans Salonu’nu yaptırdı. 2019 yılında yapımına başlanan kütüphane, bugün prestijiyle tamamlanma noktasına geldi. 5 bin metrekare alana sahip kütüphane ve konferans salonunda bölgede ilk kez görülebilecek teknolojiler kullanıldı. Çağdaş bir yapıya sahip olan kütüphanede; 335 kişilik konferans salonu, teknoloji odası, servis odaları, sakin bir alan, sosyal alanlar, 10 binin üzerinde kitap kapasiteli kütüphane, 50 bin kapasiteli kitap deposu ve kadın çalışma odası bulunmaktadır. alan. Hüseyin Güntaş Kütüphanesi ve Konferans Salonu’nda incelemelerde bulunan Kazım ve Erdal Güntaş kardeşler, 250 kişinin ders çalışabileceği kütüphanenin bir ay içerisinde hizmete açılacağını söyledi. Güntaş kardeşler, dönemin şartları nedeniyle okula ancak 2 ay gidebilen ve okuldan okuma-yazma öğrenen anneleri Elif Güntaş adına 2014 yılında Atatürk Mahallesi’nde 16 derslikli bir okul yaptırdı. günlük gazeteler.