Haber

BM: Lübnan’daki Ayn al-Helva Kampında yaklaşık 400 ev hasar gördü

Birleşmiş Milletler (BM) Filistin Mülteci Ajansı’nın (UNRWA) Lübnan Direktörü Dorothee Klaus, Ayn el-Halva Kampı’ndaki çatışmalar nedeniyle 400’e yakın evin ağır hasar gördüğünü açıkladı.

BM’de düzenlenen günlük basın toplantısına katılan Klaus, 29 Temmuz’da kanlı çatışmaların yaşandığı Lübnan’ın güneyindeki en büyük Filistin mülteci kampı olan Ayn al-Halva’daki genel durum hakkında bilgi verdi.

Kampta çıkan çatışmalar nedeniyle yüzlerce ailenin yerinden edildiğini ve bazılarının ancak evlerine dönebildiğini belirten Klaus, “Kampta yıkılması gereken 200 ila 400 ev var. 3.000 öğrencinin eğitim gördüğü okullar ve sağlık merkezleri muhtemelen hasar gördü. Hala kampın tamamına erişim yok. sözlerini kullandı.

Lübnan genelinde sayıları 200 ile 250 bin arasında değişen 12 kampta yaşayan Filistinli mültecilerin yüzde 80’inin yoksulluk sınırında yaşadığını ifade eden Klaus, kampta işsizlik ve yoksulluk oranının yüksek olduğuna dikkat çekti.

“Önümüzdeki dönemde Ayn el-Helva’da çatışmalar yeniden başlayacak mı?” Klaus, “Önümüzdeki hafta Filistin partileri ve Lübnanlılar arasında bizim de katılacağımız üst düzey bir toplantı yapılacak. Toplantıda bu soru da gündeme getirilecek ve bunu önlemek için ne yapılabilir? bu durumun bir daha yaşanmaması için.” cevabı verdi.

Gazetecilerin BM’nin neden kampın tamamına henüz ulaşmadığı sorusuna Klaus, şunları söyledi:

“Kampın tamamına ulaşamıyoruz çünkü hala gergin alanlar var. Sürtüşme ve husumet yok ama silahlı savaşçılar hala mevzilerinde. BM personelinin oraya gitmesi inanılacak bir şey değil.”

Klaus, kamptaki çatışmalar nedeniyle 10 gün ara verdiği işine dün yeniden başladığını duyurdu.

Ayn al-Halwa’da çatışmalar

Lübnan’ın en büyük Filistin mülteci kampı olan Ayn al-Halva’da 29 Temmuz’da başlayan çatışmalarda 12 kişi öldü, 60’tan fazla kişi yaralandı.

Lübnanlı tarafların arabuluculuğunda kamptaki Filistinli gruplar arasında 31 Temmuz’da ateşkese varıldığı duyurulsa da çatışmalar aralıklarla devam etti.

Lübnan İçişleri Bakanı Bessam Mevlevi, 7 Ağustos’ta Ayn el-Helva Mülteci Kampı’ndaki durumun sakinleştiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu